Nahoru
, CoPodniknout
, CoPodniknout
, CoPodniknout
, CoPodniknout
, CoPodniknout
, CoPodniknout

NOVÝ HRAD U BLANSKA

Délka: cca 90 min (záleží na trase)
Náročnost: vyšší (stoupání do kopce, těžší terén v lese)
Pro děti: vhodné i s kočárkem
Se psem: ano
Otevírací doba: denně 10:00 – 17:00

Nový hrad byl postaven již ve 14. stol. Na hradě se nachází také šenk, ve kterém se můžete po výšlapu občerstvit a načerpat nové síly. Během sezony se zde koná i několik jarmarků.

kompas

Jak se tam dostanete

NEJKRATŠÍ TRASA


Auto můžete zaparkovat u silnice pod Novým hradem a vydat se na výlet po cestě podle rozcestníku.


Z ADAMOVA


Auto můžete zaparkovat v Adamově na parkovišti u vlakové stanice (zastávky) a vydáte se po zelené pohodlné asfaltové cestě. Po cestě narazíte na malou farmu se zvířátky, kde můžete vidět, prasata, kozy a dokonce i osly.


Po příchodu k odpočívadlu a studánce Pod hradem zabočíme doprava a budeme se postupně vzdalovat od řeky. Půjdeme po zelené, která je souběžná i s cyklotrasou. Nelekejte se, zhruba po 500m vás značení zavede doleva na úzkou a trochu prudší pěšinu, kterou půjdete dokud se nedostanete na rozcestí Nový hrad a poté se už jen vydáte po červené turistické značce, která Vás dovede až k hradu.


Délka trasy z Adamova: 8 km


Tato trasa je vhodná i pro děti s kočárkem. Jediný rozdíl bude v tom, že budete pokračovat stále po cyklotrase dokud nedojdete k rozcestí Nový hrad. Abychom se vyhnuli hůře sjízdnému úseku pro kočárky uhneme vlevo na neznačenou cestu a dostaneme se až před vstupní bránu Nového hradu.


Délka trasy z Adamova: 9 km


Z VRANOVA


Při návštěvě Vranova, bychom Vám rádi doporučili navštívit i místní kostel Narození Panny Marie pod kterým se nachází hrobka rodu Lichtenštejnů, kde je pro zajímavost pohřbeno 14 knížat i s rodinnými příslušníky.


Od rozcestníku Vranov se vydejte po červené směrem na Potoky. Stezka Vás povede kolem silnice přes Kateřinský most až na Nový Hrad.

stan

Naše zážitky a doporučení

K hradu je to moc pěkná procházka, takže kdyby se Vám náhodou stalo, že hrad nebude otevřený, tak určitě i tak nebudete litovat, že jste se na výlet vydali.


Poblíž Nového hradu doporučujeme navštívit také zachovalou zříceninu Čertova hrádku a Výrovu skálu.


Z vlastní zkušenosti doporučuji nechodit na tento výlet v teniskách s hladkou podrážkou, jelikož při scházení z hradu mohou nastat komplikace v podobě nepříjemného pádu :) .

batoh

Něco k zamyšlení

Máme pro Vás něco malého k zamyšlení. Z jakého stavebního materiálu byl původní Nový hrad částečně postaven? Památku najdete také u nás na stránce.


Samozřejmě Vás nebudeme dlouho napínat :)


Památka souvisí i s tím, proč se vlastně říká Novému hradu "nový".


ODPOVĚĎ:


Dobře, vraťme se se do 14. století, kdy byl Nový hrad střediskem panství po zničení hradu Obřany. Vzhledem k této situaci byl hrad opravdu místními nazýván "nový". Co se týče stavebního materiálu, tak podle archeologických výzkumů bylo zjištěno, že byl na výstavbu použit materiál z Čertova hrádku.


Mapa

Máte nějakou připomínku, vylepšení nebo dotaz? Napište nám na info@copodniknout.cz :)