Image Alt

Blog

Nový hrad u Blanska

Délka

90 min (záleží na trase)

Náročnost

Stoupání do kopce, těžší terén v lese

Pro děti

I s kočárkem

Se psem

Ano

Otevřeno

Denně 10-17:00

Nový hrad byl postaven již ve 14. stol. Na hradě se nachází také šenk, ve kterém se můžete po výšlapu občerstvit a načerpat nové síly. Během sezony se zde koná i několik jarmarků.

Jak se tam dostanete?

NEJKRATŠÍ TRASA

Auto můžete zaparkovat u silnice pod Novým hradem a vydat se na výlet po cestě podle rozcestníku.

 

Z ADAMOVA

Auto můžete zaparkovat v Adamově na parkovišti u vlakové stanice (zastávky) a vydáte se po zelené pohodlné asfaltové cestě. Po cestě narazíte na malou farmu se zvířátky, kde můžete vidět, prasata, kozy a dokonce i osly.

Po příchodu k odpočívadlu a studánce Pod hradem zabočíme doprava a budeme se postupně vzdalovat od řeky. Půjdeme po zelené, která je souběžná i s cyklotrasou. Nelekejte se, zhruba po 500m vás značení zavede doleva na úzkou a trochu prudší pěšinu, kterou půjdete dokud se nedostanete na rozcestí Nový hrad a poté se už jen vydáte po červené turistické značce, která Vás dovede až k hradu.

Délka trasy z Adamova: 8 km

Tato trasa je vhodná i pro děti s kočárkem. Jediný rozdíl bude v tom, že budete pokračovat stále po cyklotrase dokud nedojdete k rozcestí Nový hrad. Abychom se vyhnuli hůře sjízdnému úseku pro kočárky uhneme vlevo na neznačenou cestu a dostaneme se až před vstupní bránu Nového hradu.

Délka trasy z Adamova: 9 km

 

Z VRANOVA

Při návštěvě Vranova, bychom Vám rádi doporučili navštívit i místní kostel Narození Panny Marie pod kterým se nachází hrobka rodu Lichtenštejnů, kde je pro zajímavost pohřbeno 14 knížat i s rodinnými příslušníky.

Od rozcestníku Vranov se vydejte po červené směrem na Potoky. Stezka Vás povede kolem silnice přes Kateřinský most až na Nový Hrad.

Naše zážitky a doporučení

K hradu je to moc pěkná procházka, takže kdyby se Vám náhodou stalo, že hrad nebude otevřený, tak určitě i tak nebudete litovat, že jste se na výlet vydali.

Poblíž Nového hradu doporučujeme navštívit také zachovalou zříceninu Čertova hrádku a Výrovu skálu.

Z vlastní zkušenosti doporučuji nechodit na tento výlet v teniskách s hladkou podrážkou, jelikož při scházení z hradu mohou nastat komplikace v podobě nepříjemného pádu 🙂 .

 

Máme pro Vás něco malého k zamyšlení. Z jakého stavebního materiálu byl původní Nový hrad částečně postaven? Památku najdete také u nás na stránce.

Samozřejmě Vás nebudeme dlouho napínat 🙂

Památka souvisí i s tím, proč se vlastně říká Novému hradu “nový”.

 

ODPOVĚĎ:

Dobře, vraťme se se do 14. století, kdy byl Nový hrad střediskem panství po zničení hradu Obřany. Vzhledem k této situaci byl hrad opravdu místními nazýván “nový”. Co se týče stavebního materiálu, tak podle archeologických výzkumů bylo zjištěno, že byl na výstavbu použit materiál z Čertova hrádku.

Vstupné

Vstup do areálu je zdarma, ale platí se za prohlídky (odkaz zde).

Galerie

Mapa

Post a Comment

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on