Rudické propadání - Co Podniknout

Blog

Rudické propadání - Co Podniknout

Rudické propadání

Délka

80 minut

Náročnost

střední (nestabilní terén při sestupu k propadání)

Pro děti

Bez kočárku

Se psem

Ano

Otevřeno

Celoročně zdarma

Rudické propadání je národní přírodní památka poblíž obcí Rudice a Jedovnic. Jedná se o nejmohutnější propadání Moravského krasu a druhý nejdelší jeskynní systém u nás. Hned vedle propadání se nachází volně přístupná jeskyně se dvěma vchody. Zdejší jeskynní systém si vytvořila voda Jedovnického potoka, který Vás po celou dobu u Rudického propadání provází. Voda z říčky se propadá do hloubky až 86 metrů.

Jak se tam dostanete?

Autem po hlavní silnici projet celé Rudice směrem na Olomučany/Adamov a těsně před značkou oznamující konec vesnice odbočit doleva a po cca 100 m se vpravo nachází parkoviště.

Druhá možnost je zaparkovat nad propadáním vedle muzea Větrný mlýn a zkrátit si tak výlet o trochu šlapání.

Naše zážitky a doporučení

Krásu výletu k propadání nejvíce zaznamenáte v teplých letních dnech, kdy Vás stromy, skály a hlavně voda z Jedovnického potoka příjemně zchladí a o to víc si výlet užijete. Na místě se zabaví jak malí tak i velcí návštěvníci, jelikož místo nabádá k prozkoumávání jeskyň a místního lesa.

CO DÁLE V OKOLÍ NAVŠTÍVIT?

PÍSEČNÝ LOM: Výlet k písečnému lomu v Rudicích je vhodný pro všechny věkové kategorie a moc se bude líbit i Vašim pejskům. Na písečném lomu je zajímavé to, že hraje všemi barvami (od žluté až po červenou). Nezapomenutelnou součásti lomu je také menší, až mlékovitě zbarvený rybníček, který se nachází uprostřed lomu.

MUZEUM „VĚTRNÝ MLÝN“: rozhodně nepřehlédnete. Nachází se v něm stálá expozice: mineralogie, speleologie, historie hutnictví, ukázky dobového bydlení a mnoho dalších. Od srpna 2014 je dokonce expozice doplněna o 3D videoprojekci.

NÁVŠTĚVA RUDICKÉHO PODZEMÍ: Jeskynní prostory Rudického propadání nejsou bohužel běžně přístupné pro veřejnost. Pokud Vás ovšem hodně láká podívat se i do Rudického propadání, tak můžete využít speleogických kurzů, které pořádají místní jeskyňáři z Rudic. Více informací se můžete dozvědět v atraktivním prostředí větrného mlýna v Rudicích.

Galerie

Mapa

Post a Comment

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on